Za pohľadávku je považovaný záväzok dlžníka tzv. “právo na plnenie”, ktoré patrí veriteľovi. Jednoducho, ak má veriteľ voči dlžníkovi pohľadávku, dlžník je povinný mu niečo splniť. Tento záväzok vzniká z právneho vzťahu, v ktorom je veriteľ nositeľ určitého práva a dlžník nositeľ určitej povinnosti. V prípade dobrovoľného neplnenia tohto záväzku resp. povinnosti ho vynucuje štátna moc. Súčasťou pohľadávky môžu byť aj úroky, úroky z omeškania či náklady spojené s jej uplatnením. Jej úplnú definíciu môžete nájsť v v ust. § 488 Občianskeho zákonníka.
Ak sa teda dlžník dostane do konkurzu či reštrukturalizácie, je na veriteľovi, aby si svoje pohľadávky riadne a predpísaným spôsobom uplatnil.
V nadväznosti na to je veľmi dôležité, aby zástupca obchodnej spoločností (podnikateľský subjekt) sledoval Obchodný vestník. Zistí tak, či sa jeho obchodný partner nenachádza v konkurze alebo reštrukturalizácii. Ak túto skutočnosť včasne zaregistruje, môže predísť nepríjemným a ďalekosiahlym následkom.
Pohľadávka môže byť teda predmetom aj insolvenčného konania. Jej vymáhateľnosť je vymedzená jej riadnym uplatnením v príslušnom insolvenčnom konaní, pričom je potrebné rozlíšiť, či ide o bežnú nezabezpečenú pohľadávku alebo pohľadávku zabezpečenú. V tomto prípade je potrebné o to viac, aby si ju veriteľ riadne uplatnil.
Dôležité je tiež posúdiť, či ide o podriadenú pohľadávku, či ju môžeme uznať príslušným správcom alebo či daná pohľadávka nie je pohľadávkou proti podstate.
Nech už sa nachádzate v insolvenčnom konaní na strane dlžníka alebo veriteľa, ktorý si potrebuje riadne uplatniť svoju pohľadávku, radi vám poskytneme nielen odborné poradenstvo, ale aj profesionálnu právnu pomoc.
Neváhajte nás preto kontaktovať a dohodnúť si s nami stretnutie.