V akých prípadoch možno vykonať domovú prehliadku a čo všetko musí obsahovať príkaz na domovú prehliadku? Dočítate sa v nasledujúcich riadkoch.
Domová prehliadka predstavuje trestno-procesný inštitút, prostredníctvom ktorého dochádza k vážnemu zásahu do základných ľudských práv a slobôd garantovaných Ústavou Slovenskej republiky.
Domovú prehliadku preto možno vykonať výlučne v tých prípadoch, pri ktorých existuje dôvodné podozrenie, že v obydlí (byt, rodinný dom, iný priestor slúžiaci na bývanie):
- Je vec dôležitá pre trestné konania
- Sa nachádza osoba, ktorá je podozrivá zo spáchania trestného činu
- Je potrebné vykonať zaistenie hnuteľných vecí na uspokojenie nároku poškodeného na náhradu škody
V prípade posudzovania toho, či určitý priestor je možné subsumovať pod režim domovej prehliadky a teda či sa jedná o obydlie platí generálna klauzula Európskeho súdu pre ľudské práva ktorá ustanovuje, že obydlím je akýkoľvek obytný priestor, ktorý sa v prevažnej miere využíva na bývanie.
Príkaz na domovú prehliadku musí byť vydaný písomne a taktiež musí byť odôvodnený konkrétnymi skutkovými okolnosťami, ktoré zakladajú dôvod na vykonanie domovej prehliadky. Okrem všeobecných náležitostí vyplývajúcich z § 181 Trestné poriadku sa v príkaze uvedie aj špecifikácia/identifikácia obydlia, v ktorom sa má domová prehliadka vykonať a opis hľadaných vecí prípadne opis hľadanej osoby.
Či už reálne riešite otázku domovej prehliadky alebo iné právne záležitosti, radi vám poskytneme profesionálne právne poradenstvo.